Młodzież szuka źródła w wielkopolskim czyli 13 KFDM

Młodzież szuka źródła w wielkopolskim czyli 13 KFDM

W miniony weekend 19-21 lutego, delegaci z polskich diecezji przyjechali do wielkopolski na XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Trzydniowy zjazd przebiegał pod hasłem „W stronę źródła”.

Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży zaprosiło reprezentacje młodych z całego kraju do Poznania i Gniezna. Tematyka tegorocznego KDFM wpisywała się w bardzo ważne wydarzenia, które czekają niedługo Polskę. Kontekst tego spotkania podkreślał w swojej homilii Prymas Wojciech Polak. – Na tegoroczne, trzynaste Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży przybyliśmy w wyjątkowym roku, w którym obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski oraz wyjątkowe wydarzenie jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Wszystkie przygotowania przeżywamy w szczególnym czasie Jubileuszu Miłosierdzia, który został ogłoszony przez Papieża Franciszka – powiedział abp Polak. Chcemy przypomnieć sobie co dla nas znaczy być ochrzczonym – dodaje.

Nawiązując do słów abp Polaka oraz hasła spotkania, panele informacyjne forum związane były z przygotowaniami do obchodów jubileuszu przyjęcia przez Polskę Chrztu Św. – panel „U źródła” wygłoszony przez ks. Biskupa Damiana Bryla, ks. Szymona Sułkowskiego, Dorotę Abdelmoulę i Agnieszkę Chrostowską, czy dotyczyły kwestii organizacyjnych, logistycznych i medialnych Światowych Dni Młodzieży, które przygotowanie wygłoszone zostały przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Nie zabrakło treści poświęconych tematyce trwającego Jubileuszu Miłosierdzia. Panel „Oblicze Miłosierdzia” został poprowadzony przez bp Henryka Tomasika oraz Marka Zająca.

Szczególny wydźwięk tego spotkania miało znaczenie przygotowań do ważnych wydarzeń, które czekają w tym roku Polskę. Wielokrotnie podkreślano, że kwestie organizacji i realizacji planów zależą w dużej mierze od zaangażowania młodzieży w całym kraju. Jak powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Grzegorz Suchodolski – W 1997 roku Ojciec Jan Góra przeprowadził młodzież przez bramy Lednicy na miejsce spotkania z Papieżem Janem Paweł II, gdzie mieli mieć zaszczytne miejsca. Wtedy z kwestii bezpieczeństwa nie dopuszczono ich do Papieża. Niektórzy boją się mocno działających struktur duszpasterstwa młodzieży. Wtedy chodziło o bezpieczeństwo. A ja chcę zapytać, czy Polscy biskupi nie boją się tak mocno działających struktur młodzieży? Czy nie boją się tych wszystkich wolontariuszy działających w polskich diecezjach? Bo po tym co się stanie w Krakowie, po tym jak wyjdzie Iskra Miłosierdzia z krakowskich pól – to rozniosą nasze katedry i diecezje – podsumowuje ks. Suchodolski.

Tegoroczne spotkanie podczas Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży miało dla mnie charakter systematyzujący i porządkujący pewne informacje – zarówno dotyczące obchodów rocznicy Chrztu Polski jak i Światowych Dni Młodzieży. Dzięki temu można ułożyć harmonogram nadchodzącego roku, znając pewne szczegóły organizacyjne i logistyczne jednych z ważniejszych wydarzeń w historii kościoła w Polsce – mówi rzecznik prasowy biura ŚDM diecezji łowickiej Olga Ciechańska.

Ponadprogramowo łowicka delegacja podczas KFDM odwiedziła również Lednicę. Nad grobem o. Jana Góry odśpiewali „Abba Ojcze”, zwiedzili papieskie muzeum i miejsca związane z codziennym funkcjonowaniem Ojca, a także przeszli przez lednicką bramę.

Trzynaste Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży przypadło w wyjątkowym roku dla Polski. Dlatego tematyka spotkania dotyczyła najważniejszych wydarzeń, które czekają w tym roku cały Kościół w naszym kraju. Obchody rocznicy Chrztu Polski już w kwietniu. Do ŚDM pozostały zaledwie cztery miesiące..

Invalid Displayed Gallery

Kategorie: Aktualności