Trzecia rocznica wyboru Papieża Franciszka!

Trzecia rocznica wyboru Papieża Franciszka!

13 marca 2013 roku w Watykanie rozpoczął się pontyfikat Jorge Mario Bergoglio (który po wyborze przyjął imię Franciszek). Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego; pierwszym spoza Europy;  pierwszym jezuitą wybranym na papieża. Szybko zaczęto zauważać jego aktywność- został m.in. „Człowiekiem roku” 2013 według magazynu Time.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro, papież podkreślał, między innymi, jak ważne jest tworzenie więzi. „Jezus nie powołał apostołów do życia w izolacji, ale powołał ich, aby tworzyli wspólnotę.” Dla nas najważniejsza z Rio de Janeiro okazała się zapowiedź kolejnego spotkania młodych w 2016 roku w Krakowie. Ta zapowiedź lawinowo poruszyła do działania wiele parafii, które przygotowują się do ŚDM 2016.

Pontyfikat Franciszka jest podobny do pontyfikatu papieża Polaka. Tak samo jak Jana Pawła II, Franciszka  nazywa się “Papieżem ludu”. Kolejne podobieństwo można znaleźć w wysiłkach na rzecz dialogu między religiami, któremu kościół katolicki, pod przewodnictwem następców św. Piotra poświęcił wiele czasu i wysiłku w ostatnich dekadach.  Franciszek to papież autentyczny. Potrafi budować mosty, dzięki którym do ludzi trafia  przesłanie miłosierdzia, pokoju i dialogu. Właśnie taka postawa, nieustannej pracy na rzecz budowy królestwa sprawiedliwości i pokoju czyni go sługą. Franciszek potrafi uchwycić współczesne oblicze Kościoła, odpowiada na jego bieżące potrzeby zawsze patrząc w przyszłość. Zaprasza nas do refleksji nad tym, że pokój jest gwarancją zachowania dla naszych następców ogromnego światowego dziedzictwa i warunkiem współistnienia różnych kultur i narodów.

„Wraz z tym tematem, Światowy Dzień Młodzieży Kraków 2016 wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia, stając się prawdziwym Jubileuszem Młodych w wymiarze światowym. Zostało kilka miesięcy do naszego spotkania w Polsce. Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem. Wierzę, że Boża Opatrzność prowadziła nas do świętowania Jubileuszu Młodych właśnie tam, gdzie żyło tych dwoje wielkich Apostołów Miłosierdzia naszych czasów” – papież Franciszek w swoim Orędziu.

Iza Grabowska

Kategorie: Aktualności, O ŚDM