Niemiecka perfekcja? Łowicki temperament!

Niemiecka perfekcja? Łowicki temperament!

Od 11 do 20 marca polska delegacja w składzie międzynarodowych wolontariuszy długoterminowych z krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM oraz reprezentantów diecezji łowickiej przebywała w Niemczech.

Wyjazd został zainicjowany przez Referenta ds. Kształtowania Wiary w Wydziale Duszpasterstwa Młodzieży Episkopatu Niemiec, Paula Metzlaffa. Za pośrednictwem długoterminowej wolontariuszki pochodzącej z Niemiec – Victorii Samp – zwrócił się z prośbą o delegację z Polski, która miała zająć się promocją Światowych Dni Młodzieży podczas wyjazdu do Niemiec. W ten sposób młoda Niemka, pracująca na co dzień w Komitecie Organizacyjnym ŚDM w Krakowie podjęła się zorganizowania dziesięciodniowej objazdówki po niemieckich diecezjach.

Do zespołu zaprosiła wolontariuszy pochodzących z różnych sekcji KO ŚDM, wśród nich znaleźli się: Lukas Schibowski (sekcja komunikacji, wolontariusz z Niemiec), Caroline Samp (sekcja komunikacji, wolontariuszka z Niemiec), Мар’ян Довганик (sekcja komunikacji, wolontariusz z Ukrainy), Francesco Cristanti (sekcja logistyki, wolontariusz z Włoch), Judyta Sowa (sekcja rejestracji, wolontariuszka z Polski), Iza Bilska (sekcja wolontariatu, wolontariuszka z Polski). Do ekipy dołączyli również reprezentanci jednej z polskich diecezji: ks. Sylwester Bernat (diecezja łowicka, wice-koordynator przygotowań ŚDM), Olga Ciechańska (diecezja łowicka, rzecznik prasowy przygotowań ŚDM). Dzięki uprzejmości diecezji łowickiej polska delegacja mogła podróżować po Niemczech łowickim ŚDM-owym busem promocyjnym, na którym znajduje się grafika związana z ŚDM (projekt w wykonaniu Jolanty Wojtyniak z diecezji łowickiej).

Głównym celem wyjazdu było promowanie ŚDM w Niemczech. Najważniejszym wydarzeniem w trakcie całego wyjazdu była konferencja na temat stanu przygotowań do ŚDM, która odbyła się w „stolicy” kościoła katolickiego Niemiec w Fuldzie. To spotkanie można porównać do polskiego odpowiednika, którym jest coroczne Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W trakcie dwudniowej konferencji polska delegacja przedstawiła szczegóły dotyczące logistyki, wyżywienia i zakwaterowania, rejestracji, katechez, programu Wydarzeń Centralnych oraz Dni w Diecezji. Mówiono również o możliwości zaangażowania się w międzynarodowy wolontariat, projektach „Bilet dla Brata” i Młody Ambasador, omawiano strukturę krakowskiego komitetu oraz kwestie związane z komunikacja i promocją.

Polska delegacja odwiedziła następujące miasta: Drezno, Wechselburg, Neuhausen, Berlin, Lipsk, Fulda, Norymberga, Erfurt, Heilbad Heiligenstadt, Eichstätt, Monachium. W każdym miejscu odbywały się prezentacje o ŚDM. Delegacja przedstawiała tematykę i patronów, odpowiadała na pytania i wątpliwości związane z wyjazdem, ale przede wszystkim – uczyła polskiego hymnu ŚDM! Ogromnym zaskoczeniem dla delegacji była chęć nauki hymnu nie tylko w ojczystym języku Niemiec, ale również w języku polskim.

Wizyta w Niemczech była dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Codzienne zmienianie miast i ciągła mobilizacja do bycia w gotowości była bardzo męcząca fizycznie. Jednak ten wyjazd pokazał mi bardzo wiele rzeczy: przede wszystkim duchowych. Młodzież, którą spotykaliśmy każdego dnia to świadomi katolicy, którzy wiedzą jakiego wyboru dokonali w swoim życiu. Chrześcijaństwo jest w Niemczech jedną z alternatyw. Ci młodzi ludzie, dokonując wyboru Jezusa na Pana ich życia są dla mnie niezwykłym świadectwem. Decyzja wzięcia udziału w ŚDM i ich otwartość na polską wiarę i kulturę napędza mnie teraz w dalszych działaniach i przygotowaniach do ŚDM w mojej diecezji – mówi Olga Ciechańska, rzecznik prasowy Biura ŚDM diecezji łowickiej.

Przygotowania niemieckich organizatorów oraz młodzieży do ŚDM nabierają tempa. Po wizycie polskiej delegacji i nowym pakietem informacji z pewnością nabiorą jeszcze większej intensywności.

Wszędzie, gdzie pojawiał się barwny, łowicki bus promocyjny rosło zainteresowanie Światowymi Dniami Młodzieży. Bus do zadań specjalnych spełniał swoje zadanie wzorowo!

Dla diecezji łowickiej był to zaszczyt móc towarzyszyć krakowskiej ekipie w trakcie wyjazdu i chwalić się dokonaniami diecezji – programem przygotowań duchowych „Z Rio Do Krakowa”, szczegółowym planem Dni w Diecezji, fantastycznym środowiskiem młodzieży, grupą ambasadorów i wolontariuszy – przed niemieckimi organizatorami ŚDM.

Reprezentanci diecezji łowickiej: ks. Sylwester Bernat i Olga Ciechańska, serdecznie dziękują pasterzowi diecezji – bp Andrzejowi Franciszkowi Dziubie – za zgodę i błogosławieństwo na ten wyjazd. Dziękują wszystkim, którzy otaczali ten wyjazd modlitwą i wsparciem duchowym. Dziękują kolegom i koleżankom, którzy wzorowo zastępowali ich podczas nieobecności w diecezji w niełatwym czasie, jakim jest przygotowanie do obchodów Wielkanocy.

Wierzymy, że ten wyjazd do Niemiec jest dla nas kolejnym krokiem na drodze przygotowań do ŚDM Kraków 2016, którego owoce poznamy niedługo!

 

Ein herzliches Dankeschön an die Deutsche Bischofskonferenz und die Organisatoren des Weltjugendtages Krakau 2016 in Deutschland. Wir danken für den warmen Empfang an jedem Ort und jeder Stadt, die wir besucht haben, für die einzigartige Organisation der Treffen, die Offenheit, Gastfreundschaft und alles andere, was Sie für uns während der 10-tägigen Tour durch die Diözesen vorbereitet haben. Ein Dankeschön an die Priester und Laien, die sich in den Vorbereitungen zum WJT engagieren. Und vor allem danken wir den jungen Menschen, denen wir auf unserer Tour begegnet sind! Ihr gebt ein unglaubliches Zeugnis dessen, dass der christliche Glaube nicht gestorben ist und dank solcher Menschen wie euch wird er auf ewig leben! Wir danken für alles! Es war für uns eine große Freude, den WJT in Eurem Lande zu promoten. Auf Wiedersehen in Krakau!

Kategorie: Aktualności