Jezu Ufam Tobie…

Jezu Ufam Tobie…

Dzisiaj- 2 kwietnia- obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. Jest ono związane z objawieniami świętej siostry Faustyny Kowalskiej. W tych objawieniach Jezus prosił właśnie o ustanowienie takiego święta w następną niedzielę po Niedzieli Wielkanocnej:

Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299).

W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar… (Dz. 699).

Droga do ustanowienia tego święta była niełatwa. Jeszcze przed II wojną światową- na wileńszczyźnie- kult Bożego Miłosierdzia starał się propagować ksiądz Sopoćko- spowiedznik siostry Faustyny. Po wojnie- w Polsce- czyniono starania o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, jednak oficjalnie wtedy przyjmowano, że „nie ustanawia się świąt ku czci przymiotów boskich; przedmiotem kultu może być tylko Osoba Boska”. Jednak im wielkie dzieło, tym wielkie przeszkody napotyka. A to co z Bożej Woli, i tak „wypłynie”. Zaczęło się w 1985 od tego, że Franciszek kardynał Macharski wpisał to święto w archidiecezji krakowskiej. Następnie w 1995, na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II ustanowił to święto do obchodzenia w Polsce. Było to już po beatyfikacji siostry Faustyny Kowalskiej- 18 kwietnia 1993. Natomiast po jej kanonizacji- 30 kwietnia 2000- Jan Paweł II ogłosił także Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła Katolickiego.

Czytajmy „Dzienniczek” siostry Faustyny i poznawajmy ogrom Bożego Miłosierdzia, bo choć jest ono nie do ogarnięcia, to jednak próbując je ogarnąć stajemy się coraz bardziej na wzór Chrystusa…

20160403-Swieta_Milosierdzia_Bozego-2