Urodziny Benedykta XVI

Urodziny Benedykta XVI

16 kwietnia – Benedykt XVI skończył 89 lat. Wszystkiego najlepszego  Ojcze Święty!

Joseph Ratzinger został wybrany na Papieża po śmierci Jana  Pawła II. Tę posługę przyjął trzy dni po swoich siedemdziesiątych ósmych urodzinach- 19 kwietnia 2005 roku.

Kuzynka Josepha Ratzingera wspominała,  że już od dzieciństwa chciał zostać księdzem. Wspomina także, jak on sam mówił, iż zostanie biskupem, na co ona żartobliwie  zapytała: „Czemu nie  papieżem?”. Starszy brat Josepha Ratzingera- George- także został księdzem.

Podczas tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi, które odbyło się po jego wyborze na papieża,  powiedział: „Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana.  Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Pana zmartwychwstałego, ufni w Jego stałą pomoc, idziemy przed siebie. Pan nam pomoże, a Maryja, Jego Najświętsza Matka, stoi u naszego boku. Dziękuję.” Te  słowa odzwierciedlają jego pontyfikat- uznanie swych słabości i pokorne działanie.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia- Benedykt XVI ustąpił ze stanowiska papieża 28 lutego 2013 roku.

27 kwietnia 2014 wspólnie z nowym papieżem- Franciszkiem- uczestniczył w kanonizacji ich  poprzedników- Jana XXIII i Jana Pawła II, było to pierwsze takie wydarzenie w dziejach Kościoła Katolickiego. Od tamtej pory szczególną misją Benedykta XVI jest modlitwa za Papieża Franciszka, oraz cały Kościół Katolicki.

Papież Benedykt XVI przewodził trzem Światowym Dniom Młodzieży:

  • Kolonia (16-21 sierpnia 2005) pod hasłem: „Przybyliśmy oddać mu pokłon”.
  • Sydney (15-20 lipca 2008) pod  hasłem: „Gdy Duch Święty stąpi na  was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”.
  • Madryt (15-21 sierpnia 2011) pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na  Chrystusie, mocni w  wierze”.
Kategorie: Aktualności, O ŚDM