Koniec z kanapową młodzieżą – świat nie będzie lepszy bez Ciebie!

Koniec z kanapową młodzieżą – świat nie będzie lepszy bez Ciebie!

„Świat nie potrzebuje dzisiaj młodych, którzy będą leżeć na kanapach. Świat potrzebuje dziś młodych, którzy ubiorą buty sportowe i wyruszą zmieniać świat” – powiedział podczas swojego pierwszego wystąpienia na Campusie Misericordiae Papież Franciszek. Sobotnie czuwanie z Ojcem Świętym w Brzegach zgromadziło się ok. 2 mln młodzieży z całego świata. Na Campusie obecne było także Miasteczko Łowickie pod Krakowem, które na miejsce spotkania z Papieżem dotarło ze swojego śledziejowickiego pola.

Wieczorne czuwanie bogate było w artystyczne pantomimy i scenki ewangelizacyjne przygotowane w duchu pięciu najważniejszych wezwań do działania zawartych w oficjalnej modlitwie ŚDM: nieść wiarę wątpiącym, nadzieję zrezygnowanym, miłość oziębłym, przebaczenie winnym i radość smutnym. Sceny przygotowane w konwencji przemawiającej do młodych i zawierającej treści odnoszące się do jej dzisiejszych problemów: narkotyki, uzależnienia i inne zniewolenia, które nie dają młodzieży poczuć się prawdziwie wolnymi. „Jednym ze zniewoleń jest strach, który prowadzi do zamknięcia na świat. Innym jest wygoda, która prowadzi do bezczynności. (…) Wielu dzisiaj zależy na tym, aby młodzież była zniewolona, aby nie podejmowała żadnego ryzyka”.

W kolejnej części swojego przemówienia do młodych Papież odwołuje się także do głównego tematu XXXI Światowych Dni Młodzieży, jakim jest „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Apostołowie Miłosierdzia: św. Jan Paweł II oraz św. Siostra Faustyna torują drogi do świętości młodym, wskazując na to, że prawdziwym i szczerym zaangażowaniem w pomoc innym naprawdę jest się w stanie osiągnąć szczęście. „Od siedzenia w domu nic nie zmieni się w waszym życiu, trzeba ubrać niewygodne buty, zaryzykować i wyjść z niego. Po to, aby zmieniać dzisiejszy świat. Po to, aby inni mogli przez wasze działanie doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Świat nie będzie lepszy bez Ciebie – to wezwanie i wyzwanie. Nie bójcie się zaufać – Jezus jest Panem ryzyka”.

Sobotnie czuwanie z Papieżem zakończyło się wspólną koronką w pięciu językach. Do późnych godzin wieczornych Campus wybrzmiewał muzyką znanych zespołów chrześcijańskich: Siewcy Lednicy, TGD. Młodzież z Miasteczka Łowickiego pozostała na Polach Miłosierdzia aż do Mszy Posłania, która odbyła się następnego dnia. Tam podczas papieskiego błogosławieństwa cały świat dowiedział się, gdzie odbędą się kolejne ŚDM – tym razem, udamy się do Panamy.