Zagubieni Francuzi?

Zagubieni Francuzi?

Dopiero co w niedzielę (31 lipca) skończyły się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Kraków zaczął pustoszeć, a mieszkańcy Miasteczka Łowickiego Pod Krakowem opuścili w poniedziałek Śledziejowice. Przed wydarzeniami centralnymi w Krakowie pielgrzymi z zagranicy poznawali Polskę podczas Dni W Diecezjach- dlatego zdawać by się mogło, że po niedzielnej Mszy Posłania opuszczają Polskę na dobre.

Tymczasem we wtorek ksiądz Tomasz Staszewski, koordynator ŚDM w naszej diecezji, otrzymał wiadomość od parafianki, że w Żyrardowie znajduje się kilkusobowa grupa Francuzów, którzy byli na ŚDM w Krakowie. Podała także, że szukali noclegu. Była to zaskakująca informacja, ponieważ standardowo pielgrzymi, którzy przyjeżdżali na ŚDM poruszali się w kilkudziesiecio osobowych, zorganizowanych, grupach. Poza tym grupy miały zapewnione noclegi.

Aby sprawdzić, czy owi pielgrzymi nie potrzebują jakiejś pomocy, ksiądz wraz z osobą znającą język francuski, Krzysztofem Dziwiszem, oraz kilkoma parafianami udali się na spotkanie z owymi Francuzami.

Do spotkania doszło blisko Zalewu Żyrardowskiego, gdzie młodzi odpoczywali.

WP_20160803_20_03_28_Pro

Jak się okazało- pielgrzymi nie zgubili się! Cała ich 60-cio osobowa grupa miała bazę w Wiskitkach. Podzieleni na mniejsze podgrupy- zwiedzali okolicę. Dwie takie podgrupki trafiły do Żyrardowa. Gdy wieczorem szukali noclegu i pytali ludzi o możliwość przyjęcia ich na noc- trafili do pracownika Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego. Dzięki uprzejmości pracowników- Francuzi mogli tam przenocować.

WP_20160803_20_44_18_Pro

W środę, w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie odbyła się specjalna msza z udziałem naszych gości. Ponieważ w podgrupie był zakonnik, on przewodniczył tej mszy. Była to msza „łacińska”, której elementy różnią się trochę od typowej mszy, jakiej doświadczamy w Kościele Katolickim.

WP_20160804_09_17_52_Pro

Po mszy razem z księdzem i tłumaczem udali się na krótkie zwiedzanie Żyrardowa.

WP_20160804_10_42_04_Pro

Odwiedzili między innymi Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz Muzeum Lniarstwa.

WP_20160804_11_06_56_Pro

Wizyta pielgrzymów z Francji była bardzo miłą niespodzianką podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Podczas Dni W Diecezji w Rejonie Żyrardowskim znajdowali się Włosi i Białorusini, a teraz, spontanicnie, Francuzi. Jak sami przyznali, nie mieli pojęcia o tym, że Żyrardów zawdzięcza swoją nazwę i historię powstawania potęgi lniarskiej- Francuzowi, Filipowi de Girard.