Życie Darem Jest?

Życie Darem Jest?

W Skierniewicach 11 kwietnia 2015r. odbyło się X Sympozjum ”Dar Życia”. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem ”Dar Życia Łaską Ojca i Skarbem Narodu”.

Sympozjum rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w parafii św. Stanisława w Skierniewicach, którą celebrował ks. Dr Mirosław Nowosielski. Po Eucharystii uczestnicy zgromadzili się w kinoteatrze Polonez, gdzie przywitali ich organizatorzy wydarzenia: ks. Grzegorz Gołąb, Paweł Kwaśniak, Krzysztof Jażdżyk, prezydent miasta Skierniewice i Dariusz Seliga, poseł na Sejm RP.

  • Ze względu na tą okrągłą rocznicę pomyśleliśmy, że potraktujemy tę edycję mniej naukowo, a może trochę bardziej refleksyjnie. Może zabrzmi to jak neologizm, ale tak ”świadectwo”. Dlatego zaprosiliśmy osoby z takim wspaniałym świadectwem swojego życia. Świadectwem tego, czym życie jest i jaką stanowi wartość. Pomyśleliśmy, że naszym gościom zadamy jedno podstawowe pytanie: czym dla nich jest Dar Życia? ­– mówi o tegorocznym spotkaniu Paweł Kwaśniak.

Zgodnie za zapowiedzą, kolejnym punktem wydarzenia były refleksje zaproszonych gości na temat Daru Życia: aktora Jerzego Zelnika i prof. Bogdana Chazana. Jerzy Zelnik zaczął od zwrócenia uwagi na wartość życia: Całemu stworzeniu dał Pan największy dar – dar życia. A więc dar obecności, dar rozwoju i dar wolności. A co najważniejsze dar dawania życia, nowego życia. Człowiek może zatem wybierać w swojej wolności czy dać dar życia. W swojej wypowiedzi wspominał czasy młodości- swoje łatwiejsze i trudniejsze decyzje: Kiedyś w moich czasach aborcja była uznawana za rodzaj antykoncepcji. Z tego grzechu można się spowiadać, ale strasznie ciężko jest pozbyć się poczucia winy. W międzyczasie udaje nam się powstać z martwych. Lepiej widzieć, słyszeć i rozumieć. Lepiej niż kiedykolwiek. A dar życia docenia ten kto żyje dla innych.

Niezwykle poruszający był apel aktora do Młodych: Dziś często nawet młodzi ludzie rozbudzeni namiętnością, nieprzygotowani do świadomie objętej roli rodzica są zaskoczeni, zdruzgotani pojawieniem się zalążka istoty żywej w łonie matki. W pierwszym odruchu chcą usunąć niechciany płód, zawrócić. Należy dbać o swoje sumienie i dbać o to, aby mieszkał w nim Bóg! Jeśli nie będziemy potrafili odróżnić dobra od zła, staniemy się biednymi ludźmi, których każdy będzie mógł zmanipulować.

Drugi z gości, prof. Bogdan Chazan w swojej wypowiedzi zawarł bardzo wiele faktów naukowych na temat obecnych praktyk związanych z „zapoczątkowaniem życia”. Lekarz wskazał na ważną sprawę: Bardzo często zapominamy, że życie ma taką samą wartość i godność niezależnie od tego jak długo trwa. Nie nabywa się tej wartości w jakimś szczególnym momencie, punkcie rozwoju. Ta wartość jest niezależna od tego, gdzie człowiek się znajduje. Czy w łonie matki, czy poza nim czy na płytce szklanej. Lekarz również zwrócił się do ludzi młodych: Przez całe lata najpierw wyrzekają się daru życia, walczą z nim i uciekają przed nim przy pomocy antykoncepcji, a potem po 35-40 roku życia znowu gonią. Tym razem za darem życia. Pewni siebie, lekceważymy dar życia, pewni, że on nam się należy.

Na temat Daru Życia wypowiadała się również Magdalena Frączek. Swoje rozważania zaczęła od słów z Pisma Świętego, konkretnie z Księgi Powtórzonego Prawa 30, 15-20: Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść. Ale jeśli swe serce odwrócisz, nie usłuchasz, zbłądzisz i będziesz oddawał pokłon obcym bogom, służąc im – oświadczam wam dzisiaj, że na pewno zginiecie, niedługo zabawicie na ziemi, którą idziecie posiąść, po przejściu Jordanu. Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.”

Po części wykładowej uczestnicy mieli okazję skorzystać, ze zorganizowanych w ramach spotkania, stoisk informacyjnych. Wśród wystawców znaleźli się m.in. Fundacja Duchowa Adopcja, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka „Pro Life”, Gość Niedzielny, Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, oferta warsztatów dla rodzin „Tandem” oraz wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Diecezji Łowickiej i Bilet Dla Brata. Stoisko Światowych Dni Młodzieży cieszyło się sporym zainteresowaniem, co potwierdzają zdjęcia gości wraz z młodymi.

Po przerwie nadszedł czas na część artystyczną. Ponowna, krótka refleksja na temat Daru Życia i odniesienie się do oktawy Święta Zmartwychwstania Pańskiego było początkiem wspaniałego koncertu Magdy Frączek. Młoda wokalistka zaczynała w zespole Love Story i znana jest przede wszystkim z takich utworów jak ”Talitha Kum” czy ”Mayday”. Teraz kontynuuje występy w solowym projekcie ”magda.lena frączek”. W trakcie godzinnego koncertu, przy własnym akompaniamencie na fortepianie, wykonała takie piosenki jak: ”Estera”, ”Zuzanna”, ”Effatha”. Kontynuacją części artystycznej był film w reżyserii Corbina Bernsena pt. ”Miłość z neta” i spotkanie ”Randka małżeńska”, które zakończyło się audycją w Radio Victoria.

Coroczne spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Dar Życia cieszą się coraz większą popularnością, czego potwierdzeniem jest wzrastająca z roku na rok ilość uczestników. Tegoroczne, jubileuszowe spotkanie, upłynęło w atmosferze refleksji nad przeszłym, ale i obecnym, niepokojącym podejściem do ”nowego życia”. Czy ciebie nie ogarnia czasem ”niemy krzyk”, kiedy pomyślisz ile dzieci nie miało dzisiejszego dnia okazji się narodzić? Warto się zastanowić, czym dla mnie jest ”Dar Życia”?

Tekst: Olga Ciechańska

 

 

Foto: Zuzanna Rutkowska & Olga Ciechańska

Kategorie: Aktualności, Galeria