Z Rio Do Krakowa w obecności symboli ŚDM – raz jeszcze…

Z Rio Do Krakowa w obecności symboli ŚDM – raz jeszcze…

Film z wydarzeń, jakie miały miejsce podczas pierwszej częsci Peregrynacji Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej 28-29 września.

Punktualnie o godzinie 8 w Jaktorowie rozpoczęliśmy pielgrzymkę Symboli w rejonie żyrardowskim. Pierwszym jej punktem była Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja F. Dziuby. Ksiądz Biskup mówił o tym, że tak jak Cyrenejczycy staramy pomagać w niesieniu Krzyża.

Po Mszy Świętej zostaliśmy poczęstowani śniadaniem przygotowanym przez parafian. Po nim wyruszyliśmy na 14 kilometrowy szlak pielgrzymkowy. W drodze towarzyszyli nam kapłani. Na całej pątniczej drodze nieśliśmy ze sobą Krzyż ŚDM. Ikona była przewożona w Kaplicobusie. Pierwszy postój pielgrzymki nastąpił w Budach Michałowskich. Był to moment na zregenerowanie sił. Po 15 minutach wyruszyliśmy w dalszą pielgrzymkę. W drodze towarzyszył mam radosny śpiew i uśmiech na twarzach spowodowany bliskością Symboli ŚDM. Kolejny postój nastąpił w Międzyborowie, czekał tam na nas poczęstunek. Po dłuższej przerwie wyruszyliśmy na zaledwie czterokilometrowy odcinek.

Doszliśmy do Zespołu Szkół nr 6 w Żyrardowie, gdzie modlitwę poprowadzili księża z parafii Karola Boromeusza. Symbole w dalszej peregrynacji dotarły do Oratorium Salezjańskiego. Po krótkiej modlitwie Krzyż i Ikona ruszyła do najuboższej części miasta – na tzw. Haberlak. Zgromadzona młodzież i dzieci oraz dorośli wysłuchali świadectw wolontariuszy, słuchali ich z zaciekawieniem. Po tej chwili nastąpił punkt kulminacyjny – wszyscy zgromadzeni na placu mogli dotknąć Symboli Światowych Dni Młodzieży i oddać Im cześć. U wielu z nich można było zobaczyć poruszenie i wzruszenie. Wolontariusze wraz z księżmi rozdawali słodkie bułki i jabłka. Na twarzach mieszkańców malowały się wdzięczność i wzruszenie.

Po odwiedzinach w tym symbolicznym miejscu Ikona z Krzyżem ruszyły w podróż do kolejnych punktów, by o godzinie 19 dotrzeć na plac Świętego Jana Pawła II, gdzie rozpoczęło się „Z Rio do Krakowa”. Wolontariusze w raz z zespołem przygotowywali zebranych na przyjęcie symboli. O 19.30 nadszedł czas na najważniejszy moment dzisiejszego wieczoru. Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba wraz z kapłanami oraz Wiceprezydentem Żyrardowa Dariuszem Kaczanowskim oraz Przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Rosińskim poprowadzili uroczystą procesję z Krzyżem i Ikoną, wniesionych przed scenę przez Wolontariuszy ŚDM Diecezji Łowickiej.

Zgromadzone osoby z całej diecezji mogły zobaczyć Symbole ŚDM pierwszy raz na żywo. W czasie Ich obecności mogliśmy usłyszeć poruszające świadectwa młodzieży, a także każdy z nas mógł dotknąć Krzyża. Po tym momencie nastąpiła scenka, która ukazywała rozprawę sądową nad skazańcem za ciężkie przestępstwo. Scenka była poparta świadectwem głównego bohatera. Po niej nastąpiło Uwielbienie przez śpiew. Równo o 22 rozpoczęła się Eucharystia. W homilii Księdza Biskupa Andrzeja F. Dziuby szczególnie wybrzmiała parafraza słów Świętego Jana Ewangelisty dotycząca dzisiejszego wydarzenia „Z Rio do Krakowa”, że to wydarzenie jest szczególnym znakiem, który czyni dzisiaj Jezus i gdyby móc je szczegółowo opisać to cały świat nie pomieścił by tych ksiąg. Wspaniała celebracja wywołała pozytywne emocje. Po Mszy parafianie z młodzieżą przygotowała poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Tekst: Kuba Borkowski