Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łowickiej Dzień 2– Rejon łęczycki – Łęczyca

Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łowickiej  Dzień 2– Rejon łęczycki – Łęczyca

O godzinie 7.30 wierni parafii Piątek pożegnali Krzyż i Ikonę. Następnie powędrowały one do Nowego Gaju. Młodzież gimnazjalna zgromadzona na boisku szkolnym była bardzo poruszona faktem iż Symbole ŚDM przybyły właśnie do nich. Uczniowie wraz z nauczycielami i księdzem przygotowali specjalną urnę na kartki z intencjami. Każdy z obecnych na placu mógł taką wrzucić do urny podczas adoracji Krzyża i Ikony ŚDM. Wszystkie zebrane intencje zostały złożone na ołtarzu podczas wieczornej mszy. Kolejnym punktem do którego dotarły Ikona i Krzyż były łęczyckie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Symbole nawiedziły kolejno: Gimnazjum  im. Jana Pawła II, ZSP nr 2 im. Jadwigi Grodzkiej, ZSP nr 1 im. Kard Stefana Wyszyńskiego, LO im. Kazimierza Wielkiego. W każdej ze szkół mogliśmy usłyszeć na przywitanie Symboli ŚDM, Hymn „Błogosławieni Miłosierni”. Kolejnym punktem obecności Krzyża i Ikony w placówkach oświatowych w Łęczycy była krótka konferencja na temat idei ŚDM oraz znaczenia Symboli.
Wolontariusze dla młodzieży przygotowali pantomimę o człowieku, który ma wiele masek w zależności od sytuacji. Człowiek przedstawiony w pantomimie zakładał maskę osoby modlącej się, płaczącej, bawiącej się, smutnej oraz osoby pijącej alkohol. Na koniec do domu głównej postaci przychodzi Jezus, który pokazuje jej lustro. Ona zauważa swoje grzechy i postanawia pójść za Jezusem.
Zgromadzeni uczniowie mogli również usłyszeć świadectwa wolontariuszy, które ich poruszyły. Punktem kulminacyjnym wizyt w szkołach było osobiste dotknięcie Krzyża i Ikony. Kolejnym Punktem peregrynacji w rejonie łęczyckim był Dom Pomocy Społecznej gdzie starsi i schorowani ludzie zgromadzili się w kaplicy by spotkać się z Symbolami ŚDM. Był to moment wielu wzruszeń. Kolejnym miejscem do którego dotarł Krzyż oraz Ikona był zakład karny w Garbalinie. Księża oraz młodzież dzięki uprzejmości dyrekcji mogła zanieść Symbole  więźniom zgromadzonym w kaplicy więziennej. Po krótkiej modlitwie więźniowie mięli czas, by dotknąć Symboli. W czasie tej chwili widać było ich wzruszenie. Widać również było u więźniów wdzięczność dla Kapłanów oraz młodych za to, że dotarli do nich z Krzyżem i Ikoną, który dotykały setki milionów ludzi na całym świecie. Po zakładzie karnym Symbole wyruszyły do kolejnych miejsc znajdujących się na terenie rejonu. Najpierw dotarły one do parafii w Siedlcu, gdzie została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnym punktem programu Peregrynacji po rejonie łęczyckim była Tuma. Kościół parafialny jest najstarszym kościołem naszej diecezji. Zgromadzeni parafianie mogli dotknąć Krzyża i Ikony. Stamtąd Symbole ŚDM trafiły do Parafii Ojców Bernardynów w Łęczycy. Ostatnim już punktem peregrynacji po Łęczycy i okolicach była Parafia p.w. św. Andrzeja Apostoła. W czasie pieszej pielgrzymki nastąpił krótki postój na rynku przy ratuszu miasta oraz modlitwa za ojczyznę i rządzących. Po niej Krzyż wraz z Ikoną zostały wniesione do świątyni. Po przywitaniu Symboli nastąpiła krótka adoracja Ich. Punktem kulminacyjnym Peregrynacji Symboli ŚDM w rejonie łęczyckim była Eucharystia, której przewodniczył J.E. Andrzej F. Dziuba. W homilii podkreślał działalność Św. Mateusza oraz zachęcał do odważnego wyznawania swojej wiary. Po Mszy Świętej rozpoczęło się krótkie czuwanie przy Symbolach ŚDM prowadzone przez młodzież łęczycką. Punktualnie o godzinie 24 Symbole ŚDM zostały przeniesione do klasztoru Sióstr Urszulanek, gdzie pozostaną całą noc.
Serdeczne podziękowania należą się księżom oraz młodzieży – wolontariuszom i ambasadorom – rejonu łęczyckiego, którzy do Peregrynacji przygotowywali się od sierpnia tego roku. Jak mówi Patrycja, wolontariuszka ŚDM, pierwszą akcją promującą ŚDM była sprzedaż ciastek, z których dochód został przekazany na biednych z rejonu. Przed Peregrynacją odbywały się spotkania organizacyjne i próby do tego wydarzenia. Patrycja mówiła, że mimo prób i przygotowań, odczuwali stres w czasie swojej posługi przed zgromadzonymi ludźmi przy Symbolach.

 

Tekst: Kuba Borkowski