Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 4 – rejon kutnowski

Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 4 – rejon kutnowski

O godzinie 6.45 Symbole  ŚDM wyruszyły w dalszą drogę po rejonie kutnowskim z parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Kutnie do kościoła w Kutnie – Łąkoszynie. Parafianie oraz ksiądz proboszcz i ksiądz wikariusz przywitali Ikonę i Krzyż. Pobyt Symboli ŚDM rozpoczął się od krótkiej procesji wokół świątyni. Po wejściu do kościoła rozpoczęła się Msza Święta, w której uczestniczyła młodzież oraz starsi parafianie Po Eucharystii można było oddać cześć Symbolom. Każdy mógł podejść dotknąć Krzyża i Ikony . Wszyscy zebrani byli bardzo poruszeni obecnością Symboli Światowych Dni Młodzieży u nich w parafii.
Kolejnym punktem Pielgrzymki Krzyża i Ikony był kościół p.w. Świętego Archanioła w Kutnie – Woźniakowie. W świątyni odbyła się modlitwa różańcowa dla zebranych wiernych oraz Msza Święta. Stamtąd Symbole ŚDM wyruszyły do kościoła M.B. Wspomożenia Wiernych w Kutnie – Dybowie. Tutaj odbyła się Msza Święta oraz także odmówiono różaniec. Wierni mieli możliwość dotknięcia Krzyża w geście szacunku. Po Kutnie – Dybowie Symbole zostały przewiezione do Bedlna. Zostały One powitane przez Księdza Proboszcza, władze lokalne, oraz młodzież gimnazjalną. Po przywitaniu Krzyża i Ikony został zaśpiewany Hymn ŚDM. Zgromadzeni wierni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Poprowadziła ją młodzież, która chętnie czytałą rozważania i włączała się we wspólną modlitwę. Na koniec pobytu oryginalnych Symboli ŚDM Ksiądz Adam Bednarczyk poświęcił miniaturę symboli, która rozpoczęła pielgrzymkę po domach.
Kolejnym przystankiem był Żychlin. Na centralnym placu miasta była przygotowana scena. Zespół muzyczny przygotowywał zebranych w oczekiwaniu na Symbole  ŚDM. Gdy Krzyż i Ikona przybyły na plac, rozległ się ze sceny Hymn ŚDM. W rozmowie z Justyną, ambasadorką parafii żychlińskiej, wyczuwałem optymizm i wielkie poruszenie. Justyna powiedziała, że przygotowania trwały w następujący sposób: „Spotykaliśmy się od miesiąca, dwa, trzy razy w tygodniu”. Ambasadorka zapytana dlaczego powitanie Symboli ŚDM odbywa się na placu, a nie w kościele- odpowiedziała następująco: „Głównie dlatego, żeby pokazać ludziom, że Krzyż i Ikona jest pośród nich, że Symbole wyszły do ludzi młodych i starszych. Wolontariusze i księżą wyszli po to by Żychlin zobaczył, że nie można wstydzić się wiary”. Justyna zapytana o odczucia z wizytą Symboli w jej miejscu zamieszkania odpowiedziała tak: „To jest ogromne przeżycie i wielka radość, że to się dzieje u nas i radością jest to, że możemy pokazać innym Symbole ŚDM, możemy pokazać, że Pan Bóg jest i działa”. Animacja prowadzona ze sceny wprowadzała w nastrój skupienia przed Mszą Świętą, można było również usłyszeć świadectwa osób młodych, o tym jak Jezus odmienił ich życie. Po świadectwach Krzyż i Ikona zostały przeniesione do świątyni. Mszy Świętej przewodniczył J.E. biskup Andrzej F. Dziuba, a Homilię wygłosił ks. Adam Bednarczyk koordynator diecezjalnych przygotowań do ŚDM. Nawiązał on do swoich przeżyć z Europejskich Spotkań Młodych wspólnoty Taizé. Po błogosławieństwie Księdza Biskupa rozpoczęło się całonocne czuwanie.

 

Tekst: Kuba Borkowski