Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 10 – rejon rawski

Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 10 – rejon rawski

29 września Symbole ŚDM przyjechały we wtorek ze Skierniewic do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Białej Rawskiej. Była to pierwsza stacja w rejonie rawskim. Zgromadzona na sali gimnastycznej młodzież oraz nauczyciele mogli wysłuchać Hymnu ŚDM oraz pomodlić się oficjalną Modlitwą na czas przygotowań. Uczniowie przedstawili zgromadzonym historię spotkań takich, jak to w 2016 w Krakowie, do którego właśnie się przygotowujemy. Zwrócili uwagę na znaczenie Krzyża i Ikony, których peregrynacja w kraju gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży jest zawsze najważniejszym punktem przygotowań do tychże wydarzeń. Ostatnim punktem Peregrynacji w tej szkole było dotknięcie i oddanie czci Krzyżowi i Ikonie. W czasie wynoszenia Symboli ŚDM do Kaplicobusa zebrani uczniowie klaskali z radością.
Drugim miejscem, do którego przyjechały symbole było gimnazjum w Lubochni, gdzie  wszyscy zebrali się na boisku szkolnym, by ucałować Krzyż i Ikonę. Tam także zostało wygłoszone świadectwo działania Boga w życiu. Niepowtarzalnym zdarzeniem jakie miało miejsce było końcowe błogosławieństwo udzielone Krzyżem ŚDM.
Kolejnym miejscem Peregrynacji był plac przed urzędem miasta w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie władze samorządowe powitały Symbole na terenie, którym zarządzają. W tym miejscu były także dzieci. Wszyscy oddali cześć Krzyżowi i Ikonie. Stamtąd Symbole zostały przewiezione do Liceum i Gimnazjum. Na sali gimnastycznej zebrana młodzież mogła usłyszeć świadectwo. Natomiast odsłuchaniu Hymnu ŚDM towarzyszył taniec wielbiący Boga. Wszyscy zebrani mieli możliwość podejścia i oddania czci Symbolom.
Następną Stacją do której dotarły Ikona oraz Krzyż był Klasztor Ojców Kapucynów. Odbyła się tam wspólna rozmowa przy Symbolach ŚDM oraz oddanie Im czci. Z klasztoru Symbole na barkach wolontariuszy przeszły do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Tam młodzież i dzieci mogły wspólnie się modlić przy Ikonie i Krzyżu, a następnie mogli oddać Im cześć.
Stamtąd Symbole zostały przewiezione do Szpitala w Nowym Mieście nad. Pilicą. Każdy z obsługi oraz pacjentów placówki mógł podejść do Krzyża i Ikony. Ze szpitala Symbole udały się do DPS, gdzie znajdowały się niepełnosprawne dzieci, które oddały cześć Symbolom poprzez dotknięcie Ich. Z DPS w Nowym Mieście nad Pilicą Krzyż wraz z Ikoną powróciły do Białej Rawskiej. Tam w kościele parafialnym odbyła się Msza Święta oraz adoracja Symboli. W Sanktuarium Matki Bożej Miłosierniej odbyła się również Koronka do Bożego Miłosierdzia. Po Eucharystii Symbole niesione przez wiele osób wyruszył na Drogę Krzyżową ulicami miasta. Po niej Krzyż i Ikona dotarły do przedostatniego punktu Peregrynacji tego dnia. Był to kościół w Szczukach gdzie zostało przeprowadzone nabożeństwo i adoracja.
Po niej Symbole ŚDM wyruszyły już do ostatniego miejsca czyli kościoła parafialnego w Nowym Mieście n. Pilicą. W nim odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja F. Dziuby oraz rozpoczęło się czuwanie. Po Eucharystii można było napić się ciepłej herbaty oraz zjeść ciasto.

 

Tekst: Kuba Borkowski

Zdjęcia: Kuba Borkowski