Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 13 – rejon łowicki

Peregrynacja Symboli ŚDM w Diecezji Łowickiej – dzień 13 – rejon łowicki

Krzyż i Ikona swoją wędrówkę zaczęły w Zespole Szkół nr 3 na Korabce. Następnie młodzi uczniowie w procesji przeszli do pobliskiej parafii MBNP. Kolejnym punktem wędrówki były Szkoły Pijarskie w Łowiczu.  Po mszy w pijarskim kościele delegaci przenieśli Symbole  na Stary Rynek, gdzie zgromadziła się młodzież ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Łowiczu. Kilkaset zebranych osób mogło wysłuchać krótkiej historii o ŚDM, zobaczyć poruszającą pantomimę, wysłuchać świadectw ludzi, których życie zmieniło się przez spotkanie z Jezusem oraz odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Następnie Krzyż ŚDM powędrował nad głowami młodych ludzi i każdy mógł „dotknąć Miłosierdzia”, jak mówi hasło Peregrynacji Symboli ŚDM w Polsce. Dalej młodzi mogli również oddać cześć Maryi, obecnej w Ikonie  Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego oraz u jej stóp złożyć intencje do modlitwy. Całą uroczystość wspomagał chór, który rozruszał młodych ludzi i porwał do tańca poprzez animację.
Kolejnymi przystankiem, do których Symbole dotarły było gimnazjum w Kompinie. Później Ikona i Krzyż znów powróciły do Łowicza. Zawitały w Zakładzie Karnym, w Szpitalu – gdzie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w Parafii Świętego Ducha oraz w Wyższym Seminarium Duchownym.
Z Seminarium Duchownego Symbole  punktualnie o 19:00 trafiły do Bazyliki Katedralnej, w której pod przewodnictwem Biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby rozpoczęła się Msza Święta na zakończenie peregrynacji. Ksiądz biskup w homilii podsumował pielgrzymkę Symboli po Diecezji Łowickiej, słowa podziękowania skierował zarówno do księży czuwających nad przygotowaniami peregrynacji, ale również do młodzieży. „To wy jesteście solą tej ziemi” – podkreślał. Szczególną uwagę zwrócił na zapał i ogromne zaangażowanie Ambasadorów i Wolontariuszy ŚDM z poszczególnych rejonów diecezji.
Następnie w krótkiej procesji Symbole zostały przeniesione do kościoła S.S. Bernardynek. Podczas przejścia, każdy młody uczestnik wędrówki mógł ponieść Krzyż i Ikonę, oraz odmówić lub zaśpiewać dziesiątkę różańca. Emocje sięgnęły zenitu podczas spontanicznego uwielbienia Symboli ŚDM przez młodzież w kościele sióstr Bernardynek. Radosne śpiewy i taniec oraz falujące flagi w rytm pieśni. Po rabanie u sióstr Bernardynek nastąpiło całonocne czuwanie i adoracja Krzyża i Ikony  ŚDM.
W sobotę rano, 3 października, Symbole Światowych Dni Młodzieży opuściły Diecezję Łowicką i ruszyły w dalszą Peregrynację do Archidiecezji Łódzkiej.

 

Tekst: Natalia Kosmowska, Olga Ciechańska

Zdjęcia: Olga Ciechańska, Zuzanna Rutkowska, Marcin Gomulak